Лист рифлений: види, характеристики, застосування У металургії налічується велика кількість видів продукції, що випускається для вирішення певних завдань. Але не кожен різновид металопрокату має настільки незабутній зовнішній вигляд, як лист рифлений. Його завжди можна відрізнити від інших листових матеріалів завдяки особливій фактурній поверхні з геометричними візерунками. Нижче будуть розглянуті види, характеристики та область застосування металопродукції. У компанії «Трансмет-ЮА» Ви завжди можете придбати метал зі складів в Одеській і Миколаївській областях або з доставкою по Україні.

Що таке рифлений лист?

Лист рифлений - це один з видів плоского прокату, відмінною рисою якого є наявність на одній зі сторін рифлі. Це об'ємні елементи, які надають поверхні особливу структурність і додатковий обсяг, а завдяки особливості розташування перетинів зменшується металоємність прокату.

Завдяки рифленим вставкам лист набуває наступні експлуатаційні та супутні переваги:

  1. збільшується зчеплення і досягається «антиковзаючий ефект»
  2. підвищується міцність виробу і його стійкість до різних навантажень
  3. значно зростає зносостійкість і термін служби.

Виробничі стандарти і регламенти в Україні та СНД виділяють два основних види візерунків рифлення, які використовуються при виробництві листового прокату:

  1. ромбічне
  2. сочевичне.

Останній варіант відрізняється незамкнутим контуром, що покращує експлуатаційні характеристики за рахунок зменшення можливостей для скупчення бруду і вологи в поглибленнях поверхні. Це важливо при використанні листів в складних кліматичних умовах зі снігом, опадами і брудом. Область застосування продукції завдяки такій універсальності значно збільшується, і металопрокат такого типу можна зустріти практично у всіх сферах діяльності людини. У каталозі компанії «Трансмет-ЮА» ви знайдете широкий асортимент рифлених листів з алюмінію, вуглецевої і нержавіючої сталі, купити які можна з доставкою в будь-який регіон України.

Спосіб виробництва

Листовий рифлений прокат виготовляють методом гарячої прокатки, а розміри і товщина напівпродуктів для виробництва листів аналогічні стандартам для гладкого металопрокату. Заготовки (сляби) вибираються виходячи з актуальних вимог діючих регламентів і внутрішньозаводських умов.

Вихідний матеріал повинен відповідати наступним параметрам:

  1. на поверхні немає полон
  2. немає раковин
  3. відсутні тріщини
  4. відсутність пошкоджень від перепалу.

Процес нагрівання заготовок не має значних відмінностей від звичайних умов при виробництві прокату. Однак існує одна особливість, яка дозволяє виконати рифлення на етапі останнього пропуску. Для цього перед прокаткою відбувається нагрів до максимально допустимого значення для конкретного виду сталі. Таким чином в широкосмуговому стані під впливом верхній валок з геометричними пазами відбувається формування необхідного рифлення на одній з площин листового металопрокату. При цьому візерунок наноситься під кутом 45 градусів по відношенню до напрямку прокатки.

Після того, як виріб вийшло з кліті, його охолоджують, правлять і відправляють на різку за допомогою гільйотини. У деяких випадках на цьому етапі відбувається додаткова обробка: отжиг, травлення, фарбування, нормалізація або відпустку. Кожен виробник також залишає за собою право використовувати різні технологічні прийоми при виготовленні продукції з різним призначенням.

Різновиди рифлених листів

На металургійних комбінатах виробляють широкий асортимент сталевих листів з рифленням, які відрізняються не тільки конфігурацією завданих рифлів, а й іншими характеристиками. Прокат з ромбічним перетином вважається стандартною продукцією загального призначення, раніше він випускався переважно по ГОСТ 8568, але зараз на зміну цій системі стандартизації прийшов документ ДСТУ 8783. Відзначимо однак, що ні в попередньому стандарті, ні в чинній документації не вказані вимоги до механічних властивостей продукції, що випускається, тому зазвичай випробування таких виробів не проводяться. Прокат відповідального і специфічного призначення зі зміненою конфігурацією випускається по ТУ і внутрішнім регламентам підприємств (СТП).

Листовий металопрокат з ромбічним рифленням

Особливістю цього виду є геометричний об'ємний візерунок з однієї зі сторін у вигляді ромбів з утисненим центром. У більшості випадків кут сполучення рифлів становить 28 градусів, але допускається незначне відхилення. Діагональ ромба може становити від 25 до 70 мм., При цьому весь малюнок має замкнутий контур. Дана особливість з одного боку покращує експлуатаційні характеристики рифленого листа за рахунок підвищення зчеплення з поверхнею, але з іншого боку скупчення вологи в поглибленнях і швидка поява іржі зменшує термін служби виробу. Також нерідко при виробничих процесах спостерігаються відхилення по висоті рифлів і затяжка металу, що обумовлено трудомісткістю методики виготовлення подібної конфігурації. Останнім часом відзначається деякий спад виробництва прокату з візерунками у вигляді ромба.

Прокат металевий з сочевичним рифленням

Цей тип металопрокату користується стабільно високим попитом серед покупців за рахунок поліпшених показників при тривалій експлуатації в складних умовах. Візуально рифлі нагадують своєю овальної витягнутої формою зерна, тому вироби носять таку назву. Елементи розташовуються по відношенню один до одного під прямим кутом, і в залежності від виду прокату відстань між ними може становити від 20 до 30 мм.

У даній конфігурації також є свої підвиди:

  1. Дует - парний спосіб розташування
  2. Квартет - угруповання по 4 шт.
  3. Квінтет - блоки по 5 шт.

Відзначимо, що виготовлений за ДСТУ-8783 прокат має тільки поодиноко розташовані рифл, а всі інші варіації виробник виготовляє по ТУ.

Сортамент рифлених листів

Листовий металопрокат з рифленням зазвичай виробляють з вуглецевої сталі марок Ст1-Ст3. За індивідуальною заявкою замовника можуть бути використані альтернативні різновиди матеріалів для заготовок. Готова продукція відноситься до високоміцних виробів і продукції звичайної міцності (А і В відповідно). Сортамент формується за рахунок зміни габаритних розмірів, розташування рифлення, а також товщині листа. Розміри регулюються по ДСТУ-8540 і ГОСТ-19903.

Таблиця номенклатури

Сортамент рифлених листів з сочевичної конфігурацією 

Зверніть увагу, що за індивідуальним погодженням із замовником допускається зміна розмірів листового прокату, конфігурації розташування рифлення і співвідношенням діагоналей елементів малюнка.

Галузь застосування

Рифлений металопрокат має широку сферу застосування в якості конструкційного і будівельного матеріалу з високими показниками міцності і хорошими експлуатаційними показниками. Листи активно використовують при будівництві будівель і споруд, в інжинірингу, важкої промисловості, авіабудуванні, автомобільному виробництві, сільському господарстві та багатьох інших галузях. Однак основний обсяг замовлень на подібну продукцію припадає на будівельні та підрядні організації, які займаються проектуванням і будівництвом об'єктів приватної та комерційної нерухомості.

Прокат з рифленням можна використовувати для виготовлення:

  • різних резервуарів
  • бункерів
  • майданчиків технічного призначення
  • парканів та огорож
  • ступенів на сходах загального користування
  • нерозрахованих частин обладнання
  • несучих елементів конструкцій (за умови відповідності СТП / ТУ по механічної міцності) з
  • варних металоконструкцій.

Нафтовидобувні платформи і гідротехнічні споруди також зводяться з використанням даної продукції. У складських комплексах з рифлених листів організовують траси для переміщення по території техніки (навантажувачів, підйомників, кранів, і.т.д.). У вагонобудівній промисловості і при виробництві морського транспорту високо цінують поєднання міцності, зносостійкості і практичності рифленого прокату, тому використовують його для посилення конструкцій. Скрізь, де потрібні високі характеристики в поєднанні з можливістю стійкого пересування людей і техніки по поверхні можна використовувати металопрокат з антиковзаючим об'ємним візерунком.

Переваги

Якість готової продукції багато в чому залежить від того, наскільки високоякісна сталь використовувалася при виготовленні рифлених листів. Компанія «Трансмет-ЮА» пропонує своїм клієнтам продукцію стабільно високої якості, вироблену відповідно до діючих стандартів і регламентів. Вибравши будь-яку позицію з каталогу, ви можете бути впевнені в тривалій безпроблемній експлуатації металевих виробів і конструкцій на їх основі.

Плюси листового рифленого металопрокату:

  • висока стійкість до стирання поверхні
  • естетичний зовнішній вигляд
  • можливість зварювання
  • вигідна ціна
  • простота обробки
  • немає відображення при яскравому світлі
  • низька металоємність.

Завдяки поєднанню перерахованих вище характеристик допускається використання в найвідповідальніших областях будівництва і промисловості. Важливо вибрати надійного постачальника металопрокату, який гарантує вигідні ціни і стабільно високу якість. При цьому швидкість поставки також відіграє вирішальну роль при високих темпах роботи партнера, тому «Трансмет-ЮА» пропонує величезний асортимент товарів з наявності на складах в в Одеській і Миколаївській областях. Щоб зробити замовлення, скористайтеся формою зворотного зв'язку на сайті або зателефонуйте.